Haber

BM, “yüzyılın felaketi”nden etkilenen Türkiye ve Suriye’deki depremzedelere gıda yardımını hızlandırdı

Birleşmiş Milletler (BM) Dünya Beslenme Programı (WFP), “yüzyılın felaketi” olarak nitelendirilen Kahramanmaraş merkezli depremin ardından Suriye ve Türkiye’de 115 bin kişiye acil ihtiyaç duyulan gıda yardımını ulaştırdı.

WFP’den yapılan yazılı açıklamaya göre, WFP ilk dört günde Suriye ve Türkiye’de 115 bin kişiye acil gıda yardımı yaptı.

Suriye’de 43 bin kişiye sıcak yemek ve hazır yemek ulaştırılırken, Türkiye’de 73 bin depremzedeye bir haftalık ihtiyaçlarını karşılayan kumanya kolisi dağıtıldı.

Öte yandan, Suriye’nin kuzeybatısındaki depremlerden etkilenen 23.850 kişi, WFP ortakları aracılığıyla hazır gıdaya erişebiliyor.

WFP, Osmaniye Cevdetiye kampında depremden etkilenen 18 bin Türk ve Suriyeli mülteciye gıda kolisi dağıtırken, Adana, Hatay, Kilis ve Kahramanmaraş’taki kamplarda bulunan 54 bin kişiye yetecek gıda yardımını ulaştırdı.

WFP ekipleri ayrıca, depremden etkilenenlere günlük pişmiş yemek sağlayan aşevlerinin genişletilmesinde Türkiye’nin güneydoğusundaki belediyeleri desteklemek için yemek dağıtıyor.

Söz konusu gıda yardımı, 4 il, Gaziantep, Hatay, Kilis ve Kahramanmaraş’ta depremden etkilenen yaklaşık 200 bin kişiye 2 hafta boyunca günlük olarak dağıtılmak üzere belediye mutfakları aracılığıyla yemek hazırlamak için kullanılacaktır.

Dünya Gıda Programı ise Türkiye ve Suriye’deki depremden etkilenen 874 bin kişiye yemek ve sıcak yemek sağlanması için 77 milyon dolar talep etti.

WFP Orta Doğu ve Kuzey Afrika Bölge Müdürü Corinne Fleischer, depremzedelere ağırlıklı olarak sıcak yemek, aile gıda paketleri, pişirme gerektirmeyen ve hızlı tüketilebilen gıda ürünleri sağladıklarını belirtti. ulaştırmanın yolu.” sözünü kullandı.

Bir yanıt yazın

E-posta adresiniz yayınlanmayacak. Gerekli alanlar * ile işaretlenmişlerdir

Başa dön tuşu