Haber

Filistin Cumhurbaşkanlığı Sözcüsü İsrail’i Savaş Suçlarıyla Suçladı

RAMALLAH, 16 Haziran (Xinhua) — Filistin Devlet Başkanlığı Sözcüsü Nebil Ebu Rudeina, İsrail hükümetinin Filistin halkına karşı işlediği “suçlarla” tüm bölgeyi daha fazla şiddete sürüklediğini söyledi.

Sözcü, Perşembe günü İsrail ordusunun Batı Şeria’nın kuzeyindeki Nablus kentine düzenlediği baskında bir Filistinlinin öldürülmesi ve bir evin havaya uçurulmasının ardından yaptığı basın açıklamasında bu ifadeleri kullanmıştı.

Rudeyne, “İsrail hükümeti, halkımıza karşı amansız suçlarıyla bölgeyi bir şiddet döngüsüne sürüklemekte ısrar ediyor.” .

Rudeyne, Filistinlileri İsrail’in eylemlerine karşı korumak ve sorumluları adalete teslim etmek için acil uluslararası eylem çağrısında bulundu.

Filistin Sağlık Bakanlığı Perşembe günü Nablus’ta ikamet eden 20 yaşındaki Halil Yehya Anis’in İsrail askerleri tarafından başından vurularak öldürüldüğünü duyurdu.

Filistin ve İsrail resmi rakamlarına göre, Ocak ayının başından bu yana Batı Şeria ve Doğu Kudüs’te İsrailliler ile Filistinliler arasında tırmanan gerilim, karşılıklı saldırılarda 160’tan fazla Filistinli ve yaklaşık 20 İsrailli’nin ölümüyle sonuçlandı.

Bir yanıt yazın

E-posta adresiniz yayınlanmayacak. Gerekli alanlar * ile işaretlenmişlerdir

Başa dön tuşu