Haber

Katar, Libya’daki sel felaketine yardım için sahra hastanesi gönderdi

Katar’ın sel felaketinin vurduğu Libya’da kuracağı sahra hastanesinin uçakla fırlatıldığı bildirildi.

Katar Dışişleri Bakanlığı Sözcüsü Majid el-Ansari’nin X sosyal medya hesabından paylaştığı paylaşıma göre, Katar Kalkınma Fonu tarafından sağlanan sahra hastanesini taşıyan uçak, Bingazi’deki Uluslararası Benina Havalimanı’na doğru yola çıktı.

Uçakta ayrıca Katar Kızılayı tarafından sağlanan tıbbi malzeme ve yiyeceklerin yanı sıra selden etkilenen bölgelerde insani yardım sağlayan bir arama kurtarma grubu da bulunuyor.

Katar Başbakanı ve Dışişleri Bakanı Muhammed bin Abdurrahman Al Sani, kullandığı paylaşımında Libya’daki sel felaketinde hayatını kaybedenler için taziyelerini dile getirdi.

Libya’da sel felaketi

Orta Akdeniz’de etkili olan ve 10 Eylül’de Libya’nın doğusunu vuran “Daniel” fırtınası, Bingazi, Beyda, Marj, Suse ve Derna kentlerinde su baskınlarına neden oldu.

Libya’nın resmi haber ajansı LANA, Derna kentindeki selde ölenlerin sayısının 5 bin 300’e çıktığını ve binlerce kişinin kayıp olduğunu duyurdu.

Libya Kızılayı Sözcüsü Tevfik Şükri, sel nedeniyle yerinden edilen aile sayısının 20 bin olduğunu iddia ettiklerini belirtti.

Ulusal Birlik Hükümeti Başbakanı Abdülhamid Dibeybe, sel felaketi nedeniyle dün ülke genelinde 3 günlük yas ilan ederken, Libya Cumhurbaşkanlığı Kurulu selden zarar gören bölgeler için kardeş ülkelere ve uluslararası kuruluşlara yardım çağrısında bulundu.

Ülkenin doğu bölgelerine düşen yağışın 40 yılı aşkın sürenin en yüksek yağışı olduğu belirtildi.

almusajans.xyz

Bir yanıt yazın

E-posta adresiniz yayınlanmayacak. Gerekli alanlar * ile işaretlenmişlerdir

Başa dön tuşu