Haber

Kayserili öğrenciler Sarıkamış şehitlerini anıyor

Kayserili öğrenciler, Sarıkamış Harekatı’nın 108. yıl dönümü dolayısıyla düzenlenen etkinlikte Erciyes’ten tırın getirdiği karda şehitleri andı.

Sarıkamış şehitlerini anma programı için Kayseri Mesleki Eğitim ve Kültür A.Ş.’nin (KAYMEK) Erciyes Dağı’ndan kamyonla getirdiği kar, Cumhuriyet Meydanı’ndaki alana döküldü. 108 yıl öncesinin askerlerinin kıyafetlerini giyen öğrenciler karların üzerine uzanarak şehitleri andı.

KAYMEK tiyatro kursunda yetişen gençler, Sarıkamış’ta şehit olan askerlerin şehadetini çeşitli makyaj teknikleriyle canlandırdı.

Programa katılan Kayseri Valisi Gökmen Çiçek, Sarıkamış’ın Türk milleti için bir yara olduğunu belirtti.

Etkinliğin hazırlanmasında emeği geçenlere teşekkür eden Çiçek, “Sarıkamış denilince ürpermeyen Türk çocuğu yoktur. Binlerce vatan evladı düşünmeden gülerek ölüme gitti. Türkün adı Sarıkamış’tır” dedi. millet ölümden korkmamak, vatanı kurtarmak için ölüme gülümseyerek gitmektir.” terimleri kullandı.

Büyükşehir Belediye Başkanı Memduh Büyükkılıç, Anadolu’yu vatan yapan tüm şehitlerimizi rahmetle andığını söyledi.

Farkındalık yaratmak için bu etkinliği düzenlediklerini belirten Büyükkılıç, şunları söyledi:

“Öncelikle bu vatan birliğini ay yıldızlı Türk Bayrağımızın altında bizlere emanet ettiyse bu şehitlerimizin sayesindedir. 75 bin şehidimizi rahmet ve minnetle anarak sizleri o günlere geri döndürüyoruz.”

Bir yanıt yazın

E-posta adresiniz yayınlanmayacak. Gerekli alanlar * ile işaretlenmişlerdir

Başa dön tuşu