Haber

NATO insani yardımını sürdürüyor

Dün itibarıyla NATO müttefikleri adına Türkiye’ye 500 çadır ve 10 ton tıbbi yardım gönderildiği belirtildi. NATO’nun daha önce göndereceğini duyurduğu 1000 barınak tesisinin (konteyner) ilk bölümünün bu hafta Türkiye’deki depremzedelere ulaşması bekleniyor.

NATO’dan dün yapılan açıklamada, Pakistan’dan yola çıkan 500 çadırın Adana’nın İncirlik üssüne ulaştığı belirtildi. Çadırların yanı sıra aynı sevkiyatla 10 ton tıbbi yardım malzemesinin de gönderildiği ve her bir çadırın 23 metrekare olduğu kaydedildi. NATO, 7 Şubat’tan bu yana Türkiye’ye toplam 279 ton insani yardım gönderdiğinin altını çizdi. NATO göndereceğini duyurduğu barınma tesisleriyle ilgili şu ifadeleri kullandı:

“Aynı zamanda NATO, birkaç bin kişiye geçici barınak sağlamak için Türkiye’ye yaklaşık 1.000 konteyner gönderiyor. Yüzlerce konteyner taşıyan ilk ticaret gemisi 19 Şubat 2023 Pazar günü İtalya’nın Taranto kentinden Türkiye’ye hareket etti ve NATO’dan 10 Şubat’ta yapılan yazılı açıklamada, Müttefiklerin, ABD’de meydana gelen yıkıcı depremler nedeniyle yerinden edilen insanlara yardım etmek için tam donanımlı yarı kalıcı barınak tesisleri (konteynerler) konuşlandırma konusunda anlaştıkları belirtildi. 6 Şubat. Konteyner şeklindeki barınak tesislerinin NATO tarafından olağan üslerdeki tatbikatlar ve operasyonlar için konuşlandırılabilir bir karargah kompleksi olarak kullanıldığı ve ısıtma, elektrik jeneratörleri, tıbbi tedavi alanları da dahil olmak üzere bir dizi tesisle donatılabileceği belirtildi. .

senkayaajans.xyz

Bir yanıt yazın

E-posta adresiniz yayınlanmayacak. Gerekli alanlar * ile işaretlenmişlerdir

Başa dön tuşu